Last minute

Czy czekać na lasta?

To jest pytanie, które często pada w biurze podróży.

last minute

Kiedyś oferty last minute były tak bardzo atrakcyjne, że w naszych głowach do tej pory zostało przeświadczenie, że oferta last minute to ta najkorzystniejsza i najlepsza. Czy tak jest? Odpowiedź nie jest taka prosta. To zależy od wielu czynników.

Przede wszystkim hasło „last minute” nie oznacza, że jest taniej. To oznacza raczej ostatnie miejsca i niekoniecznie w najniższej cenie. Last minute z pewnością nie jest dobrym rozwiązaniem dla grupy znajomych, rodziny, czy dla osób, które mają konkretne wyobrażenie o hotelu, do którego chcą trafić, ani dla osób lecących na urlop w samym środku wakacji.

Kiedy polować na najlepsze lasty?

Oferta last minute bywa atrakcyjna wtedy, gdy jest małe zainteresowanie wyjazdami, czyli poza wakacjami szkolnymi, feriami, długimi weekendami, kiedy to wszyscy chcą wypoczywać. Zdecydowanie najwięcej ofert w atrakcyjnych cenach jest w czerwcu. Wtedy większość organizatorów ma już bogatą ofertę letnią w sprzedaży, pogoda w okolicach Morza Śródziemnego jest już idealna, a ponieważ większość podróżnych raczej wybiera sam środek lata na podróż, to w czerwcu można cieszyć się przestrzenią i komfortem podczas odwiedzania najpopularniejszych miejsc.

Owszem maj i wrzesień to też dobre miesiące, tańsze niż lipiec i sierpień,  jednak należy pamiętać, że w tych miesiącach  z pogodą może być różnie, a wrzesień to czas, gdzie na oferty last minute poluje wiele osób np. studenci, osoby prowadzące w Polsce sezonową działalność gospodarczą. Wtedy rządzi zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Czasem, zanim zdążycie zapoznać się z opisem oferty, ktoś inny właśnie dokonuje płatności i w momencie, kiedy decydujecie się na rezerwację, miejsc już nie ma. A jeśli chcecie podróżować w większym towarzystwie, to po rezerwacji jednego pokoju może się okazać, że nie ma już pokoju dla Waszych znajomych.

O czym jeszcze trzeba wiedzieć przed zakupem oferty last minute?

Jeśli decydujesz się na wybór wakacji na ostatnią chwilę to sprawdź wcześniej, czy masz ważny paszport lub dowód osobisty oraz jakie są aktualne procedury, które trzeba spełnić przed wyjazdem do kraju, który chcesz odwiedzić. Miałam już takie sytuacje w biurze, gdy po przedstawieniu propozycji i przejściu do omawiania warunków rezerwacji okazywało się, że ktoś ma nieważny dowód osobisty. Czasem też zaglądają do nas do biura klienci, którzy szukają pomocy bo samodzielnie rezerwowali wyjazd, a nie przyszło im wcześniej na myśl, aby sprawdzić ważność dokumentów.

Do kiedy muszę podjąć decyzję?

Czasem wydaje się, że na stronach internetowych jest mnóstwo ofert, a może być tak, że są np. 3 ostatnie miejsca w samolocie a 15 hoteli do wyboru , co sprawia wrażenie, że można jeszcze czekać, aż cena spadnie, a cena może wzrosnąć. Tak właśnie było w lipcu i sierpniu 2021, ponieważ większość osób ze względu na Covid obawiała się planować cokolwiek z wyprzedzeniem, organizatorzy zarezerwowali zdecydowanie mniej miejsc w samolotach i hotelach, a w okresie wakacji popyt tak bardzo wzrósł, że organizatorzy podnosząc ceny ofert last minute, czasem nawet dwukrotnie, i tak mieli pewność, że to sprzedadzą.

Zdarza się też tak, że jak organizatorzy widzą, że ciężko będzie im sprzedać wszystkie pokoje wcześniej zakontraktowane, mogą zdecydować się na ich zwrot, aby hotel we własnym zakresie je sprzedał, albo ktoś nagle zorganizuje wyjazd grupowy i wszystkie miejsca znikną. Dlatego nawet, jeśli wydaje się, że jest dużo miejsc i można czekać, nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak długo oferta będzie dostępna.

Wniosek jest taki, że wiele czynników ma wpływ na oferty last minute i gdy ktoś Wam mówi, że warto czekać, albo że właśnie nie warto czekać, to jest jak wróżenie z fusów.

Jedno jest pewne, nie warto czekać na last minute dla wyjazdów grupowych. Tu zawsze sprawdza się first minute.