Procedury wyjazdowe w 2021 roku

O czym należy wiedzieć planując podróż w 2021 roku?

Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że każdy kraj wprowadza różnego rodzaju przepisy warunkujące podróżowanie, a podczas pobytu na miejscu, podobnie jak w Polsce, w miejscach publicznych trzeba nosić maseczki i zachowywać bezpieczną odległość od innych.

Sprawdź przed wyjazdem, czy potrzebujesz:

  • ważne testy na Covid-19 lub dokumenty zwalniające z testowania na Covid
  • formularz lokalizacyjny
  • kod QR

Informacje na temat potrzebnych dokumentów wprowadzane są na stronie rządowej dla każdego kraju oddzielnie: informacje dla podróżujących.

Jeśli planujesz podróż z biurem ITAKA, to zapraszam na stronę z aktualizowanymi na bieżąco warunkami dla kierunków będących w ofercie biura ITAKA bezpieczne wakacje.

Testy na Covid-19, jeśli są wymagane, to trzeba pamiętać, żeby zostały zrobione w odpowiednim czasie. Najczęściej wymaga się, aby test nie był zrobiony wcześniej niż 72-48 godzin przed przekroczeniem granicy, proszę zwrócić uwagę, że znaczenie może mieć czas przybycia do danego kraju, tj. godzina przylotu. Ponieważ zaczyna się sezon wakacyjny i ruch w biurach jest ogromny (w tym roku prawie wszyscy czekali na last minute ze względu na niepewną sytuację), nawet jeśli chcesz podjąć decyzję co do wyjazdu na ostatnią chwilę, warto przed dokonaniem rezerwacji sprawdzić możliwość zrobienia testów w odpowiednim czasie, aby uniknąć sytuacji, że zakupione wakacje nie dojdą do skutku ze względu na brak możliwości otrzymania wyniku w odpowiednim czasie.

Poza tym, że test musi być wykonany w odpowiednim czasie, trzeba też pamiętać, że zaświadczenie o wyniku testu należy mieć również w języku angielskim. Na badanie zabierz dokument, którym będziesz legitymował się podczas wyjazdu, dane z tego dokumentu muszą zostać wpisane w zaświadczeniu o wyniku testu.

Dokumenty zwalniające z testowania to najczęściej do tej pory były wydruki z Internetowego Konta Pacjenta wraz z karteczką, którą otrzymywało się podczas szczepienia. To może się zmienić w najbliższym czasie więc zalecam sprawdzenie przed wyjazdem, czy nic się w tej kwestii nie zmieniło.

W ostatnich latach w niektórych krajach wymaga się wypełnienia formularza lokalizacyjnego przed wyjazdem, najczęściej trzeba tam wpisać swoje dane, datę przyjazdu, adres hotelu, w którym się zatrzymujemy. Po wypełnieniu takiego formularza otrzymuje się mailem kod QR, który również trzeba zabrać ze sobą. Na wszelki wypadek zalecam również wydruk kodu, nawet jeśli nie ma takiej konieczności.

Deklaracje zdrowia są wymagane przez linie lotnicze, jest to zwykłe oświadczenie odnośnie braku kontaktu z osobami chorymi na Covid-19 w ostatnim czasie.

Poza wymaganymi dokumentami obowiązkowymi warto również sprawdzić zakres swojego ubezpieczenia na czas podróży. Często podstawowe ubezpieczenie nie zawiera rozszerzenia o pokrycie kosztów leczenia w przypadku zachorowania na Covid-19. Jeśli zostało zakupione ubezpieczenie kosztów rezygnacji to też warto upewnić się, jakie sytuacje i jakie dokumenty są uwzględnione w zakresie ubezpieczenia.