Last minute

Czy czekać na lasta?

To jest pytanie, które często pada w biurze podróży.

last minute

Kiedyś oferty last minute były tak bardzo atrakcyjne, że w naszych głowach do tej pory zostało przeświadczenie, że oferta last minute to ta najkorzystniejsza i najlepsza. Czy tak jest? Odpowiedź nie jest taka prosta. To zależy od wielu czynników.

Przede wszystkim hasło „last minute” nie oznacza, że jest taniej. To oznacza raczej ostatnie miejsca i niekoniecznie w najniższej cenie. Last minute z pewnością nie jest dobrym rozwiązaniem dla grupy znajomych, rodziny, czy dla osób, które mają konkretne wyobrażenie o hotelu, do którego chcą trafić, ani dla osób lecących na urlop w samym środku wakacji.

Kiedy polować na najlepsze lasty?

Oferta last minute bywa atrakcyjna wtedy, gdy jest małe zainteresowanie wyjazdami, czyli poza wakacjami szkolnymi, feriami, długimi weekendami, kiedy to wszyscy chcą wypoczywać. Zdecydowanie najwięcej ofert w atrakcyjnych cenach jest w czerwcu. Wtedy większość organizatorów ma już bogatą ofertę letnią w sprzedaży, pogoda w okolicach Morza Śródziemnego jest już idealna, a ponieważ większość podróżnych raczej wybiera sam środek lata na podróż, to w czerwcu można cieszyć się przestrzenią i komfortem podczas odwiedzania najpopularniejszych miejsc.

Owszem maj i wrzesień to też dobre miesiące, tańsze niż lipiec i sierpień,  jednak należy pamiętać, że w tych miesiącach  z pogodą może być różnie, a wrzesień to czas, gdzie na oferty last minute poluje wiele osób np. studenci, osoby prowadzące w Polsce sezonową działalność gospodarczą. Wtedy rządzi zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Czasem, zanim zdążycie zapoznać się z opisem oferty, ktoś inny właśnie dokonuje płatności i w momencie, kiedy decydujecie się na rezerwację, miejsc już nie ma. A jeśli chcecie podróżować w większym towarzystwie, to po rezerwacji jednego pokoju może się okazać, że nie ma już pokoju dla Waszych znajomych.

O czym jeszcze trzeba wiedzieć przed zakupem oferty last minute?

Jeśli decydujesz się na wybór wakacji na ostatnią chwilę to sprawdź wcześniej, czy masz ważny paszport lub dowód osobisty oraz jakie są aktualne procedury, które trzeba spełnić przed wyjazdem do kraju, który chcesz odwiedzić. Miałam już takie sytuacje w biurze, gdy po przedstawieniu propozycji i przejściu do omawiania warunków rezerwacji okazywało się, że ktoś ma nieważny dowód osobisty. Czasem też zaglądają do nas do biura klienci, którzy szukają pomocy bo samodzielnie rezerwowali wyjazd, a nie przyszło im wcześniej na myśl, aby sprawdzić ważność dokumentów.

Do kiedy muszę podjąć decyzję?

Czasem wydaje się, że na stronach internetowych jest mnóstwo ofert, a może być tak, że są np. 3 ostatnie miejsca w samolocie a 15 hoteli do wyboru , co sprawia wrażenie, że można jeszcze czekać, aż cena spadnie, a cena może wzrosnąć. Tak właśnie było w lipcu i sierpniu 2021, ponieważ większość osób ze względu na Covid obawiała się planować cokolwiek z wyprzedzeniem, organizatorzy zarezerwowali zdecydowanie mniej miejsc w samolotach i hotelach, a w okresie wakacji popyt tak bardzo wzrósł, że organizatorzy podnosząc ceny ofert last minute, czasem nawet dwukrotnie, i tak mieli pewność, że to sprzedadzą.

Zdarza się też tak, że jak organizatorzy widzą, że ciężko będzie im sprzedać wszystkie pokoje wcześniej zakontraktowane, mogą zdecydować się na ich zwrot, aby hotel we własnym zakresie je sprzedał, albo ktoś nagle zorganizuje wyjazd grupowy i wszystkie miejsca znikną. Dlatego nawet, jeśli wydaje się, że jest dużo miejsc i można czekać, nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak długo oferta będzie dostępna.

Wniosek jest taki, że wiele czynników ma wpływ na oferty last minute i gdy ktoś Wam mówi, że warto czekać, albo że właśnie nie warto czekać, to jest jak wróżenie z fusów.

Jedno jest pewne, nie warto czekać na last minute dla wyjazdów grupowych. Tu zawsze sprawdza się first minute.

Lista do sprawdzenia przed wyjazdem

Checklista przed podróżą

O czym musisz pamiętać przed wyjazdem?

Już na etapie planowania wyjazdu sprawdź, czy masz ważny dowód osobisty lub paszport oraz w zależności od tego dokąd zamierzasz wyjechać, sprawdź jak długi musi być termin ważności dokumentu od momentu planowanego terminu powrotu oraz czy będzie potrzebna wiza. Dodatkowo w czasie pandemii koniecznie trzeba sprawdzić, jakie jaszcze obowiązują wymagania pod kątem testów/szczepień na Covid-19.

Pracując w biurze podróży wielokrotnie zdarzyło mi się, że kontaktowali się ze mną klienci, którzy samodzielnie rezerwowali wakacje gdzieś na jakiejś stronie, a potem okazywało się, że dowód lub paszport jest zbyt krótko ważny i nie wyjadą na wakacje, dlatego postanowiłam przygotować „checklistę przed podróżą”.

Lista do sprawdzenia przed wyjazdem:

 • dowód osobisty/paszport z odpowiednim terminem ważności
 • wynik testu na Covid-19 i zaświadczenie w języku angielskim lub dokumenty zwalniające z testowania
 • formularz lokalizacyjny do wypełnienia na stronie rządowej kraju do którego jedziemy (uzupełniony minimum 1 dzień wcześniej)
 • kod QR, który otrzymujemy mailem po wypełnieniu formularza lokalizacyjnego
 • deklaracja zdrowia dla linii lotniczych
 • polisę ubezpieczeniową
 • potwierdzenie rezerwacji
 • międzynarodowe prawo jazdy i kartę kredytową, jeśli planujemy wynająć samochód na miejscu
 • vouchery potwierdzające wcześniejszy zakup wycieczek fakultatywnych

 

Procedury wyjazdowe w 2021 roku

O czym należy wiedzieć planując podróż w 2021 roku?

Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że każdy kraj wprowadza różnego rodzaju przepisy warunkujące podróżowanie, a podczas pobytu na miejscu, podobnie jak w Polsce, w miejscach publicznych trzeba nosić maseczki i zachowywać bezpieczną odległość od innych.

Sprawdź przed wyjazdem, czy potrzebujesz:

 • ważne testy na Covid-19 lub dokumenty zwalniające z testowania na Covid
 • formularz lokalizacyjny
 • kod QR

Informacje na temat potrzebnych dokumentów wprowadzane są na stronie rządowej dla każdego kraju oddzielnie: informacje dla podróżujących.

Jeśli planujesz podróż z biurem ITAKA, to zapraszam na stronę z aktualizowanymi na bieżąco warunkami dla kierunków będących w ofercie biura ITAKA bezpieczne wakacje.

Testy na Covid-19, jeśli są wymagane, to trzeba pamiętać, żeby zostały zrobione w odpowiednim czasie. Najczęściej wymaga się, aby test nie był zrobiony wcześniej niż 72-48 godzin przed przekroczeniem granicy, proszę zwrócić uwagę, że znaczenie może mieć czas przybycia do danego kraju, tj. godzina przylotu. Ponieważ zaczyna się sezon wakacyjny i ruch w biurach jest ogromny (w tym roku prawie wszyscy czekali na last minute ze względu na niepewną sytuację), nawet jeśli chcesz podjąć decyzję co do wyjazdu na ostatnią chwilę, warto przed dokonaniem rezerwacji sprawdzić możliwość zrobienia testów w odpowiednim czasie, aby uniknąć sytuacji, że zakupione wakacje nie dojdą do skutku ze względu na brak możliwości otrzymania wyniku w odpowiednim czasie.

Poza tym, że test musi być wykonany w odpowiednim czasie, trzeba też pamiętać, że zaświadczenie o wyniku testu należy mieć również w języku angielskim. Na badanie zabierz dokument, którym będziesz legitymował się podczas wyjazdu, dane z tego dokumentu muszą zostać wpisane w zaświadczeniu o wyniku testu.

Dokumenty zwalniające z testowania to najczęściej do tej pory były wydruki z Internetowego Konta Pacjenta wraz z karteczką, którą otrzymywało się podczas szczepienia. To może się zmienić w najbliższym czasie więc zalecam sprawdzenie przed wyjazdem, czy nic się w tej kwestii nie zmieniło.

W ostatnich latach w niektórych krajach wymaga się wypełnienia formularza lokalizacyjnego przed wyjazdem, najczęściej trzeba tam wpisać swoje dane, datę przyjazdu, adres hotelu, w którym się zatrzymujemy. Po wypełnieniu takiego formularza otrzymuje się mailem kod QR, który również trzeba zabrać ze sobą. Na wszelki wypadek zalecam również wydruk kodu, nawet jeśli nie ma takiej konieczności.

Deklaracje zdrowia są wymagane przez linie lotnicze, jest to zwykłe oświadczenie odnośnie braku kontaktu z osobami chorymi na Covid-19 w ostatnim czasie.

Poza wymaganymi dokumentami obowiązkowymi warto również sprawdzić zakres swojego ubezpieczenia na czas podróży. Często podstawowe ubezpieczenie nie zawiera rozszerzenia o pokrycie kosztów leczenia w przypadku zachorowania na Covid-19. Jeśli zostało zakupione ubezpieczenie kosztów rezygnacji to też warto upewnić się, jakie sytuacje i jakie dokumenty są uwzględnione w zakresie ubezpieczenia.

 

 

 

Warunki wyjazdów grupowych 2021

Jakie korzyści daje rezerwacja grupowa u nas?

 •  indywidualna kalkulacja  – często ceny ofert opartych na lotach czarterowych rezerwowanych z dużym wyprzedzeniem są korzystniejsze niż ceny wyjazdów indywidualnych,
 • korzystne warunki płatności – 7 dni na wpłatę zaliczki od momentu podpisania umowy,
 • najlepsza cena – brak dodatkowej marży/prowizji,
 • możliwość podania danych uczestników w późniejszym terminie – wstępna lista uczestników 28 dni przed datą wyjazdu,  ostateczna lista  14 dni przed datą wyjazdu,
 • możliwość zmiany uczestników bez kosztów do 3 dni przed datą wyjazdu,
 • możliwość zmniejszenia grupy o 10% bez kosztów do 40 dni przed datą wyjazdu,
 • GRATISy:  1 osoba na 40 – GRATIS,  transfer na wyłączność grupy – przy min. 40 uczestnikach, dodatkowe świadczenia np.  wycieczka fakultatywna, rezerwacja restauracji na kolację grupową itp.,
 • możliwość otrzymania faktury VAT marża z opisem „usługa turystyczna”. Na życzenie istnieje możliwość zapisania w umowie, a następnie zawarcia w adnotacjach faktury dodatkowej treści, np.: „obsługa turystyczna wyjazdu szkoleniowego”, „obsługa turystyczna konferencji” itp.
 • priorytetowe traktowanie w przypadku ewentualnych opóźnień, overbookingów i innych  zdarzeń losowych.

A jeśli macie obawy przed wyjazdem w czasach pandemii to dodatkowo macie:

 • GWARANCJĘ MULTI ZMIANY (GMZ) BEZ DODATKOWYCH OPŁAT – prawo do dwóch zmian rezerwacji do 30 dni przed rozpoczęciem imprezy. W tym okresie można zmienić termin wyjazdu, długość pobytu, kierunek, hotel, typ pokoju, a także lotnisko wylotowe na dowolną inną ofertę. Warunki gwarancji przedstawimy na etapie przygotowania propozycji.
 • UBEZPIECZENIE ITAKA COMPLEX – klienci, którzy dokonają rezerwacji w okresie trwania promocji GMZ otrzymują dla każdego zgłoszonego uczestnika GRATIS Ubezpieczenie ITAKA COMPLEX obejmujące koszty leczenia do kwoty 50.000 EUR, z rozszerzeniem o KOSZTY LECZENIA POWSTAŁE NA SKUTEK PANDEMII CHOROBY ZAKAŹNEJ oraz skutki zdarzeń zaistniałych pod wpływem alkoholu (w zakresie ubezpieczenia kosztów leczenia transportu, następstw nieszczęśliwych wypadków i assistance).

A co jeśli wybraliście kierunek, gdzie wymagane są testy na Covid-19?

W przypadku pozytywnego wyniku testu Covid – 19  zrobionego przed wyjazdem jest możliwość bezkosztowego przeniesienia części grupy na inny termin lub zwrot w formie Bonu Wakacyjnego ITAKA dla osób z pozytywnym wynikiem testu.

Warunki rezerwacji grupowych mogą ulec zmianie. Aktualnie obowiązujące warunki zawsze przesyłamy wraz z propozycjami wyjazdu.